Prosinec 2017

Star Wars: The Last Jedi

14. prosince 2017 v 15:00 | Fousáč |  Recenze a komentáře
Jednou za čas, nevím, co mě to popadne, mám chuť zajít si do kina. Většinou tam chodíme se spolubydlícím, ten se baví mým komentováním filmu, většinou tak kazíme zážitek ostatním, když se u smutných scén smějeme a u veselých nadáváme a veskrze ten film komentujeme, za což nás má osazenstvo kina rádo.

Ale včera, to bylo něco jiného, já jsem pozval do kina slečnu! A to už není jen tak! K člověku, co se mnou jde do kina, mě pojí nějaký vztah, většinou je to důvěra z mé strany, že mě nezabije během prvních pár minut, a velká dávka trpělivosti na straně druhé. No a proč jsem se tam vypravil? Samozřejmě kvůli slečně! Ale taky dávali v premiéře nové Star Wars: Poslední z Jediů.

Já se považuju za fanouška série, na první trilogii se vždycky rád podívám, i "novou" trilogii mám rád, i přes to, že na ni někteří "opravdoví" fanoušci hledí skrze prsty (Meesa se na ně nezlobit). Taky jsem viděl seriál Clone Wars a mám tričko s X-Wingem z Tesca. Takže si můžu říkat nerd!

Abych nechodil kolem horké kaše. Hodinu jsem před kinem ze sebe dělal člověka, dal jsem si vanu, vydrhl se do čista, umyl si vousy i hlavu. Ten zbytek vlasů co mám na hlavě, mi při česání pořád padal do Hitlerovské patky, tak jsem ho musel utužit lakem, který jsem na bytě našel (výsledek byl něco mezi esesákem a supermanem). Dal do pořádku zuby a vyčistil si brýle. Přiznám se, že jsem do sebe asi kapku zahleděný, protože jsem tomu věnoval dost času a pak mě hrozně mrzelo, že mě slečna nepochválila.

Asi budu hnusnej.


No co už, k filmu, jakmile se v sále setmělo, neodolal jsem a slečně navrhl sex, samozřejmě z legrace, protože jsem slušně vychovaný a vím, že ona má vztah jinde, takže jsme šli do kina jako bratr se sestrou, jako Česi a Slováci.
Já nechci vypadat jako škarohlíd, ani tady spoilerovat film, protože den po premiéře by to bylo zralé na pěkný dubový kříž a procházku na Golgotu.

Nicméně, první část filmu na mě působila jako parodie sebe sama, nebýt úžasných efektů, ukázky vesmírné techniky, ze které jsem měl nerdgasm, tak to mohl být další díl Spaceballs. Film se pozvolna měnil, přecházel na vážnější notu, ve které bohužel všechny vtipy působily jako pěst na oko a raději než smích jako u zbytku publika na mě působili tak, že jsem schoval hlavu do dlaní. Humor byl tím hlavním, proč jsem byl z filmu zklamaný, říkal jsem si zlatý Jar Jar, ten byl sice trapný, ale nepůsobil tak nuceným a strojeným dojmem.
Film, jak kdyby si nemohl vybrat, na jakou strunu bude hrát, na jedné straně hrozně vážně, na druhé pokus o humor. Druhým důvodem proč jsem smutný, byly naprosto hloupé dějové zvraty, dialogy na úrovni latinskoamerické telenovely a scénáristická neschopnost vymyslet něco nové. Opět bych řekl, že vykrádali starou trilogii vším možným a situace z ní, používali jako Deus Ex Machina. To mě hrozně mrzí, Star Wars nabízí obrovský manévrovací prostor, ne jen omílat již jednou natočené. Jako easter egg na mě působila věta "Z jiskry vzejde plamen" za což si u mě Rebelové vysloužili nálepku Leninistů a Bolševiků.

Film byl po grafické stránce skvělý, efekty, souboje, vesmírné i pozemní bitvy byly krásně natočené, kdyby ovšem občas nepostrádaly logiku. Exteriéry i interiéry byly nádherné, kostýmy taktéž. Ale film nemá stát jen na tom. Přirovnal bych k to Velké Čínské Zdi, kde byly efekty špičkové ale film byl nehorázná píčovina. Tady to bylo jen o kapku lepší a zasloužil se o to hlavně Mark Hamill coby Luke a překvapivě taky Emo Kylo Ren, který začal překonávat svoje Emo období, pokud ho nechají vyzrát jako dobrý sýr, bude to za pár dalších filmů skvělý záporák.

Určitě to bylo lepší než předchozí díl, o tom žádná, změna režiséra pomohla. Byl to technicky skvěle natočený film, ale postrádá duši Hvězdných válek, ta na mě třeba z Rogue One dýchla mnohem víc. Nejmenovat se to Star Wars a vyladit pár hloupostí ve scénáři, tak je to skvělé Sci-Fi.

A abych nezapomněl na slečnu, kdyby ten sex skutečné byl, tak je to lepší využití těch dvou a půl hodin.