Star Wars: The Last Jedi

14. prosince 2017 v 15:00 | Fousáč |  Recenze a komentáře
Jednou za čas, nevím, co mě to popadne, mám chuť zajít si do kina. Většinou tam chodíme se spolubydlícím, ten se baví mým komentováním filmu, většinou tak kazíme zážitek ostatním, když se u smutných scén smějeme a u veselých nadáváme a veskrze ten film komentujeme, za což nás má osazenstvo kina rádo.

Ale včera, to bylo něco jiného, já jsem pozval do kina slečnu! A to už není jen tak! K člověku, co se mnou jde do kina, mě pojí nějaký vztah, většinou je to důvěra z mé strany, že mě nezabije během prvních pár minut, a velká dávka trpělivosti na straně druhé. No a proč jsem se tam vypravil? Samozřejmě kvůli slečně! Ale taky dávali v premiéře nové Star Wars: Poslední z Jediů.

Já se považuju za fanouška série, na první trilogii se vždycky rád podívám, i "novou" trilogii mám rád, i přes to, že na ni někteří "opravdoví" fanoušci hledí skrze prsty (Meesa se na ně nezlobit). Taky jsem viděl seriál Clone Wars a mám tričko s X-Wingem z Tesca. Takže si můžu říkat nerd!

Abych nechodil kolem horké kaše. Hodinu jsem před kinem ze sebe dělal člověka, dal jsem si vanu, vydrhl se do čista, umyl si vousy i hlavu. Ten zbytek vlasů co mám na hlavě, mi při česání pořád padal do Hitlerovské patky, tak jsem ho musel utužit lakem, který jsem na bytě našel (výsledek byl něco mezi esesákem a supermanem). Dal do pořádku zuby a vyčistil si brýle. Přiznám se, že jsem do sebe asi kapku zahleděný, protože jsem tomu věnoval dost času a pak mě hrozně mrzelo, že mě slečna nepochválila.

Asi budu hnusnej.


No co už, k filmu, jakmile se v sále setmělo, neodolal jsem a slečně navrhl sex, samozřejmě z legrace, protože jsem slušně vychovaný a vím, že ona má vztah jinde, takže jsme šli do kina jako bratr se sestrou, jako Česi a Slováci.
Já nechci vypadat jako škarohlíd, ani tady spoilerovat film, protože den po premiéře by to bylo zralé na pěkný dubový kříž a procházku na Golgotu.

Nicméně, první část filmu na mě působila jako parodie sebe sama, nebýt úžasných efektů, ukázky vesmírné techniky, ze které jsem měl nerdgasm, tak to mohl být další díl Spaceballs. Film se pozvolna měnil, přecházel na vážnější notu, ve které bohužel všechny vtipy působily jako pěst na oko a raději než smích jako u zbytku publika na mě působili tak, že jsem schoval hlavu do dlaní. Humor byl tím hlavním, proč jsem byl z filmu zklamaný, říkal jsem si zlatý Jar Jar, ten byl sice trapný, ale nepůsobil tak nuceným a strojeným dojmem.
Film, jak kdyby si nemohl vybrat, na jakou strunu bude hrát, na jedné straně hrozně vážně, na druhé pokus o humor. Druhým důvodem proč jsem smutný, byly naprosto hloupé dějové zvraty, dialogy na úrovni latinskoamerické telenovely a scénáristická neschopnost vymyslet něco nové. Opět bych řekl, že vykrádali starou trilogii vším možným a situace z ní, používali jako Deus Ex Machina. To mě hrozně mrzí, Star Wars nabízí obrovský manévrovací prostor, ne jen omílat již jednou natočené. Jako easter egg na mě působila věta "Z jiskry vzejde plamen" za což si u mě Rebelové vysloužili nálepku Leninistů a Bolševiků.

Film byl po grafické stránce skvělý, efekty, souboje, vesmírné i pozemní bitvy byly krásně natočené, kdyby ovšem občas nepostrádaly logiku. Exteriéry i interiéry byly nádherné, kostýmy taktéž. Ale film nemá stát jen na tom. Přirovnal bych k to Velké Čínské Zdi, kde byly efekty špičkové ale film byl nehorázná píčovina. Tady to bylo jen o kapku lepší a zasloužil se o to hlavně Mark Hamill coby Luke a překvapivě taky Emo Kylo Ren, který začal překonávat svoje Emo období, pokud ho nechají vyzrát jako dobrý sýr, bude to za pár dalších filmů skvělý záporák.

Určitě to bylo lepší než předchozí díl, o tom žádná, změna režiséra pomohla. Byl to technicky skvěle natočený film, ale postrádá duši Hvězdných válek, ta na mě třeba z Rogue One dýchla mnohem víc. Nejmenovat se to Star Wars a vyladit pár hloupostí ve scénáři, tak je to skvělé Sci-Fi.

A abych nezapomněl na slečnu, kdyby ten sex skutečné byl, tak je to lepší využití těch dvou a půl hodin.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Likandro Likandro | 15. prosince 2017 v 14:56 | Reagovat

Škoda, že bez detailů je to takové bezzubé dojmaření.

Abych to nekazil, tak si tu taky pouze vágně zadojmařím :-D a řeknu, že děj dával dohromady (až na epizodu s kasínem) větší smysl než všechny předchozí díly a celé se to posunulo realističtějším směrem.

Úroveň vtipu dosáhla míry "Jar Jar" všeho všudy jenom ve scénách, kde se roztomilé zvířátko plácalo v letící raketě o sklo a další předměty. Ty dvě minuty lze, myslím, snadno pominout.

Rouge One je Star Wars jenom rekvizitami. Jinak je to obyčejný akční sci-fi film, kde chybí jakýkoliv pro SW tak typický přesah k něčemu podstatnějšímu. Jak SW VII, tak VIII jsou mnohem povedenějším přírůstkem, protože se dokáží i přes hnůj akce vytáhnout a dát tam ještě něco navíc. SW VIII je za mě zcela jednoznačně nejlepším dosavadním filmovým rozpracováním síly.

Takže ač jsem z kina odcházel hodně zklamaný, protože po dokonalé první třetině se film skutečně výrazně zakčnil a ubral na propracování pozadí postav a celého světa, to co je v tomhle blogovém příspěvku uvedeno, je vůči filmu spíš neoprávněná křivda.

2 J.R. J.R. | Web | 15. prosince 2017 v 17:31 | Reagovat

Já nejsem fanynka Star Wars i když jsem viděla skoro všechny díly :D vydím že máme stejný design od Blog.cz :)

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 16. prosince 2017 v 15:52 | Reagovat

Tu původní trilogii (nevím jak tomu jinak říkat) jsem viděla jako malá a úplně jsem to zbožňovala, ovšem postupem času mě už to univerzum přestávalo zajímat.
Takže tu ztracenou lásku k SW obnovuji až teď.
I když, když jsem nedávno viděla původní trilogii znovu (a vlastně i ten prequel, který mě nikdy neoslovil a teď to pokračování), říkám si, jaký jsem to sakra v těch čtyřech letech musela mít dobrý vkus :D :D :D

Na ten nejnovější film se chystám, ale to spíš z takové nějaké tradice...

4 Dave Dees Dave Dees | 16. prosince 2017 v 15:59 | Reagovat

Nejlepší SW díl ze všech.

5 Lucka Lucka | 16. prosince 2017 v 16:24 | Reagovat

Já byla na filmu jen kvůli přítelovi. Nejsem fanynka, každý díl jsem viděla jen jednou a to právě proto, abych se alespoň trochu chytila, když budu koukat na 7., teď 8. díl.
Mně se film jakoby líbil, ale sama jsem viděla, kolik neuvěřitelných bullshitů tam bylo, jak vnucovali humorné scény, které vlastně působily kýčovitě-trapně. Přišlo mi to strašně jednoduché. Pokud se budu bavit o prvních 6 dílech, jsou daleko složitější a zajímavější. Tohle je prostě už jenom film.

6 Snílek Snílek | E-mail | Web | 16. prosince 2017 v 19:52 | Reagovat

Film byl podle sám o sobě celkem dobrý, asi za to může i skutečnost, že jsem vlastně viděla jen ty původní díly  a to ještě dávno, a ty poslední tři(?) ne. Spíš co mi tam vadilo (i když, mě to vadí obecně, ale tady to byl extrém), tak je ta potřeba sebeobětování. Jako fakt, kolik tam těhlech "hrdinů" bylo? A jako další je ztráta elegance. Obě hlavní postavy (mladý Han i to druhé - Rey?) když pominu to, že jsou oškliví (a jako holku mě mladý Han o to víc zklamal, sakra, já chci mít se taky na co kouknout!), tak oba chodili značně humpolácky, a kor u té Rey to nevypadalo hezky - vypadala jako chlap).

Co se mi tam nejvíc líbilo byly ty malé potvůrky (flurpyyy, nebo jak se ta blbost jmenovala :D) a ta scéna s Yodou. Ta byla obzvlášť občerstvující po tom všem :-)

7 Tánička Tánička | E-mail | Web | 16. prosince 2017 v 20:05 | Reagovat

Já teda nejsem vůbec fanoušek SW asi to bude tím, že jsem neviděla žádný film ani z nový série ani z starý. Ale asi, až film přijde i online nebo ke stažení podívám se, alespoň na půlku docela mě fascinuje humor, který jsi nazval jako pěst na oko. No doufám, že mě to nezačne nudit hned na začátku moc nic takového nemusím.

8 Irys Vitair'tey Irys Vitair'tey | 21. prosince 2017 v 20:09 | Reagovat

Film se teda rozhodně vydařil. Bylo tam tak od všeho trochu. V některých chvílích jsem nemohla popadnout dech smíchy, jindy jsem zase vzrušením pomalu ani nedýchala a měla pocit, že se mi zastaví srdce a jindy zase uronila se tam tu slzu. Ať už to byla ta scéna kdy Luke praštil Rey přes prsty, souboj na Craitu, nebo oznámení že admirál Ackbar je mrtví tak tam člověk cítí něco co u ostatnách filmů ne. Rian rozhodně dal světu Star Wars co tu ještě nebylo a vážně je posouvá dál. Mark Hamill předvedl nádherný výkon a Carrie Fisher jenom zářila. Prostě, když to člověk sleduje tak to si uvědomuje něco co by si ani dřív neuvědomil. Ale jednu věc vý jistě: Tohle jsou Star Wars. Většina lidí má Star Wars jen za nějaké boje se světelnými meči, cestování nadsvětelnou rychlostí a místo plné nejpodivnějších bytostí. Ale tenhle film to celé vyvrací. Ukaze všem co jsou Star Wars doopravdy zač. A ukáže jim, že se mílili. Sama jsem to vyděla. Sice to není nejlepší Star Wars film, ale i tak je to po dlouhé době nejlepší Star Wars film, který jsme dostali. To je asi vše co bych k tomu zatím mohla říct.

9 Black Strange Black Strange | Web | 8. dubna 2018 v 23:42 | Reagovat

To vypadá dobře

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama