Dojmy: GoT - Dlouhá Noc

29. dubna 2019 v 19:00 | Fousáč |  Recenze a komentáře

Všechno zlé na Hře o Trůny S08E03 - Dlouhá noc

Nechtěl jsem psát nějaké obsáhlejší dojmy o Hře o Trůny, ale jak je člověk doma sám,nemá nic jiného na práci, než pořád dokola opravovat svoji bakalářku, tak hledá světlo na konci tunelu. Za tu dobu co tu sedím jsem změnil názor a připojil se k většině, sjel jsem si serie co jsem neviděl, včetně páté, která způsobila (spolu s koncem 4), že jsem na seriál zanevřel a přestal ho sledovat.

Preparation for 3rd episode

Dnešní díl mě pohnul žlučí zhruba stejně. Já plně respektuji rozhodnutí scénáristů o tom kdo koho zabije, kdy to bude a jakým způsobem provedou ten či onen dějový zvrat. Ovšem, když nechají dělat postavy nelogická rozhodnutí a přinutí je do okolností, které působí jako pěst na oko, tak se to tomuto jednomu prostě nelíbí. To je známo. Bitvy jsem měl v seriálu rád, protože jsou plné akce a tak nějak dávají smysl i když válka je jeden velký hořící bordel. (Bitva Bastardů, promyšlený tah Ramseyho Boltona, řetěz na Černovodě, Stannisova jízda proti divokým). Víc mi leželo v žaludku zničení charakterů jako Stannis nebo Littlefinger jejich uvrtáním do něčeho, co je proti všemu co do té doby udělali a jejich násilné odstranění ze scény. Asi jako by se Miloš začal ze dne na den chovat slušně, TV Barrandov se proměnilo v seriozní médium a IQ voliče SPD by přesáhlo pokojovou teplotu.

Ale teď už k dnešnímu dílu a oné "bitvě, která má překonat Helmův Žleb", aspoň dle chvástání scénáristů. A právě scénář bitvy je řada nešťastných příhod. Jak už jsem se dnes zmínil, působí dojmem, že se veškeré vojenské mozky učili taktice v Šíleně smutné princezně. Hned začátek pro mě byl pád čelisti dolů směrem k peklu. Jde o jízdu Dothraků, lehké jezdectvo je k tomu, aby napadalo nepřítele ze stran a z týla, udeřilo a uteklo, potažmo střílelo z koní za jízdy. Tady se použije jako kanonenfutr, jen abychom mohli sledovat, jak jim zhasínají světýlka. Obětovali jsme právě celou jízdu nájezdem do něčeho, co ani nevidíme. Přátelé, převezli jsme generála Night Kinga, obětovali jsme obě křídla!

Man they are bad at maths

Teď si musíme uvědomit, že jde o obranou bitvu a obránci měli relativně dost času se připravit. Za celou dobu udělali JEDEN okop okolo hradu a ještě tak blbě, že není pod hradbou tak, aby se na ni nedalo vylézt. Dále postavili svoji elitní pěchotu před okop, jízdu před okop a těžké katapulty před okop. To znamená, že všechno osazenstvo stálo před hradbou, kterou mělo bránit a ještě kus dál před okopem, který jim při ústupu tak zavazel když už nic. Opustit pozice, které máme bránit, abychom se v poli utkali s mnohem početnějším nepřítelem, který nás umlátí čepicema, je slabým slovem nerozum. V bitvě je ukázáno, že naše elitní pěchota má kopí a dostatek úzkých míst, kde se může bránit jako Sparta u Thermopyl, aneb slovy Leonida, nálákáme je do úzké soutěsky, kde jim bude početní převaha úplně na hovno. Jenže ouha, naše vojsko je roztahané jako tasemnice ve dlouhé linii, ze které je ukusováno. Vojáci mají malé kulaté štíty, netvoří štítovou zeď a ani ve vratech ani v průlomech nestojí něco jako pěchota Boltonů s vysokým štítem a hradbou kopí (Drahé paměti, jak moc efektivní byla). Necháváme se přejet jako tak buldozerem.
Teď nastává druhá část bitvy, utíká část pěchoty (skutečně utíká, ne ustupuje) zpět do hradu, konečně bránit hradby a Neposkvrnění je kryjí, jen proto, abychom obětovali i je, jelikož chudáci uvázli za hořícím okopem.

Who thought of thisTrosky celého vojska se ukrývají v hradu, kde se už jen nechávají pobíjet, na hradbách chybí lučistníci (Ti chybí celou bitvu, i když by tam mohli mít luků šest půlek), chybí tam sudy s hořící smůlou nebo olejem, které můžem na nájezdníky v případě potřeby vylít. Veškerá obrana se hroutí a na obranu hradu zůstává 5 hrdinů, kteří jsou chráněni boží rukou a nemůžou tedy zemřít, kosí nepřátele po desítkách tak, že jich zabijí víc, než celá armáda před nimi. Pravda, je to fantasy ale tohle bije do očí. Moc. Pravda, i útočníci, včetně Nočního Krále se dopustili strategických chyb, které je stály bitvu (hlavně teda on, že tak mermomocí chtěl zabít Brana a nevšiml si Aryii), ovšem u nich je to dáno tím, že je to horda nemrtvých a ne myslící vojáci a on si byl moc jist. Navíc, jak odpověděl slavný ruský vojevůdce Suvorov, nejdůležitější v taktice je přesila a tu měli.
Nečekal jsem nijak vyšperkovanou bitvu ale tady se scénáristi prostě dohodli, že vojevůdci jako Jon nebo Royce pošlou svoje vojáky na jistou smrt, kdyby tomu velela Khaleesi tak chápu ale tihle?


Change my mind

Jak jsem říkal, jiné scény a rozhodnutí chápu a nebudu je hanit. Jorah se nedokáže vymotat ani z frienzone a najednou se nějak ocitne vprostřed nepřátelského vojska chránit Danču, Jon se heroicky prorube tisícovkou nových nemrtvých zpátky do hradu, Hound se zase bojí ohně a pak to překoná, zase. NK dělá znova ten trik se špičatým kloboukem a svévolně budí vojsko. Ten borec je tam je proto, aby zvedal ruky a házel klackem. Ostatní White Walkers jsou kulisáci. Sam je tisíckrát zavalenej mrtvolama ale pořád se tam mezi nima válí jak prase v hovnech. Všechno beru, ale ta bitva ta bitva. Srdce hráče strategií pláče a vzlyká.


As much as I love GOT and enjoyed ep. 3, still....

Suma sumárum, k Helmově Žlebu nebo Pellenorským pláním si tahle parodie na bitvu ani nečuchla. Z vyústění příběhu jsem překvapen nebyl, vlastně už od té wannabe Resident Evil 2 (PC hra, remake 2018, knihovna na stanici, stejná atmosféra) scény v knihovně, jsem si byl jist kdo to spáchá, jen jsem nevěděl jak. Tohle bych vůbec nehanil, ona k tomu směřovala celou dobu.

Don't The hero we need, but we deserve

So Night King, Are ya ready?

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Papinvole Papinvole | Web | 29. dubna 2019 v 23:48 | Reagovat

Se spoustou věcí souhlasim! plusove boďasy uděluji za hezké obrázky. Moje věc bude delší, bude se na ni dýl čekat...  a taky si to vyžerou za absenci taktiky a strategie :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama